2001.a.lugu

Palmse suurim vaatamisväärsus on….häbiplekk!?

 

*Sellest aastast meenub pikk ja muserdav lugu Palmse mõisa häbiplekist- so justkui minu uunikute kollektsioonist.

Algul ilmus Päevalehes keskkonnaminister H. Kranichi repliik:

“See, et Palmse suurim vaatamisväärsus on Kirsi vanaautonäitus, on Palmse häbi”….

Pöördusin ministri poole, sest repliik oli mitmeti mõistetav. Ta isegi vabandas (kirjalikult)ning ütles, et tema sõnad käisid hoopis Palmse mõisamaja seisukorra kohta.

Seejärel avaldas üks kollane ajakiri oma „pinge „ rubriigis artikli:

”Palmse mõisa häbiplekk” ja H. Kranichi pildi alla teksti “Kirsi näitus on häbiplekk”

Reklaam missugune!. Piletimüüjad olid Palmses lausa vaimustuses.

Siis ma veel ei teadnud, et asi on väga tõsine ja peatselt tuleb mul taas oma kassid mõisast ära vedada…

See, kellel ja millised ärastamisplaanid Palmsega olid, teavad vaid asjaosalised. Igal juhul taheti Palmse Lahemaa Rahvuspargi alt ära võtta –ja see õnnestus Võsu vallarahva avalikust vastuseisust hoolimata. Oli ka saadikute järelpärimine parlamendis(ega ometi minu tagasihoidliku mõisahärra rattakollektsiooni pärast!?)

Aasta alguses käidi vägivaldselt minu Pikk 41 korter-kontoris ilmselt luukeresid seifidest otsimas. Ära viidi vaid pool kasti sampust ja ikoon-milleks viimane? Teemaks oli Floora ja Fauna 80x60 sm. Ehk olid need keskkonnakaitsjad?

Suvine ajakirja artikkel küttis kirgi-ja keegi lootis sellest kasu saada.

Minu kolmele faksile ajakirja peatoimetaja vastanud pole.

Küsisin, et kas nad keerasid ministri(sõnad)pea peale ja veel tõsisem asi-kuskohast võttis loo

kirjutaja need ulmesummad, millega hinnati Kirsi uunikud.

Esimene variant (müümine)tähendaks Kirsile SADU MILJONEID KROONE……….

Küsisin peatoimetajalt veel, et kas ta võtab vastutuse enda kanda, kui seda hullu juttu uskudes keegi rekka ette ajab, või mõni kade tule otsa pistab või brigaad sisse marsib ja katust pakub?

Omaette küsimuseks jäi minu 25 aastat kestnud klubitöö nullimine tavalugeja silmis “häbiplekk” sõnaga ja see, kuidas vahendeid valimata tavakodanikku riigi esindajatega kõlvatult kõrvutades riidu kistakse..

Ajakirjalt ei tulnud mingit vastust….Nad said lisalugejaid ja muu pole neile oluline.

*Selle jama  kuuma suppi tuli süüa sügisel, kui selgus, et uut näituslepingut pole kellegagi sõlmida. Palmse mõis taheti kellegi poliitiliste lubaduste katteks välismaalastele maha müüa ja Lahemaa Rahvuspargil enam sõnaõigust polnud.

Meediamullist oli siiski ka kasu- meediakisa ,mis tõusis minu uunikutest, aitas lõppkokkuvõttes säilitada Palmse mõisa rahva jaoks ka edaspidiseks. Meediamelu lihtsalt takistas kavandatud ärisid lõpuni viimast….ja selle nimel, et asi nii läks, polnud mul oma närvidest kahju.

*Ajakirjanik Margus-Hans Kuuse artiklis 27.07.2000.a. Autolehe artiklis

“Millega mõõta lollust” kirjutati:

“Näiteks Palmses on sestap mitte niivõrd mõnede sõidukite eksponeerimise kohaks, kuivõrd Unicu unikaalset, rahvalik-rahvuslikku lugu tutvustav väljapanek”……

“Kuna tehnikaintelligentsi häält pole praktiliselt kuulda olnud, kipub vägisi jääma ekslik mulje, et ei neid ega tehnikakultuuri pole olemaski. Aga nad pole kuhugi kadunud, vaid viibivad juba nõukogude ajast saadik varjusurmas. Tahaks uskuda, et olukord on pelgalt traagiline, mitte lootusetu.”

*Tegin oma uunikutest hõbedase trükise-peal on Palmse eksponaadid.

*Lasksin kunstnik G. Jussil teha akvarellid oma uunikutest. Kauneid vanaautopilte on miljoneid, kuid siin sai antud ette idee teha nad Tallinna vanalinna teatud, mulle sümboolsete kohtade taustal. Läks 3 aastat enne kui 20 uunikute ja 17 missi  pilti valmis said. Akvarellid on originaalis värvilised va. missid.

*Panin oma kollektsiooni internetti: www.missestonia.ee lehe alaosasse Unic Senior märgi alla.

**12 oktoobri Äripäeva nädalalõpu lisas nr.42(138) 12.oktoobril 2001 ilmus avalehel ja vahel üle kahe lehe artikkel:” Uunikum täidab kogu elu”

Sain “tänu “Palmse intriigidele fantastilise tasuta reklaami ja uskumatu, suisa ärimeeste meelislehel. Üle kahe lehe oli kremli ZIL-i pilt!

Avalehel nimetati esmakordselt ära, et Kirsi sõidukite kogu annab  läbilõike liikurite

ajaloost-nende sünnist tänapäevani.

Toimetaja S. Sarv oli lõpuks esimese pressi inimesena aru saanud, et:

“Kirsi autode kollektsioon pole lihtsalt hulk vanu sõidukeid, vaid süsteemne kogu liikurite sünnist(1830) uue sajandini nii, et esindatud on iga kümendi esindaja ses loos”

Oli uhke tunne!

Suurepärasest (tasuta) erireklaamist hoolimata ei järgnenud äri mõttes ühtegi ostusoovi

(kuigi esimest korda olin valmis ka müüma, sest Palmse lepig lõppes ja kuhu sa nad paned.. )

Hoopis hullem oli aga külgekleebitud rahamehemaine: koos eelmise aasta Kroonikas ülesblufitud ei-tea-kust võetud (kogu maksvat sadu miljoneid?!?)imagoga ilmnes missivõistluse abiliste otsimisel huvitav lisaklausel keeldumisteks-ise nii rikas mees ja tahad veel meilt abi(uhhuuhhuu!) Ja EME abilised kadusidki ära(kuigi siin oli ka meediamoguli raske käsi mängus).

Kuid see on teise hobi huvitav teema.

Fotodel on minu GAZ 13 Palmse mõisa väravas ja ma ise olen oma uunikute Palmse aida näituskeskuse ees.